До відома мешканців міста Перемишляни

Укладання суб’єктом господарювання з контролюючим органом договору про визнання електронних документів 

      Договір про визнання електронних документів (далі – Договір) укладається відповідно до норм Закону України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», Закону України від 22.05.2003 № 852-IV «Про електронний цифровий підпис» (далі – Закон № 852) та положень Інструкції з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПАУкраїни від 10.04.2008 № 233 (далі – Інструкція). Додаток 1 до Інструкції визначає текст примірного Договору. 

      Відповідно до п.п. 6.4 п. 6 розд. ІІІ Інструкції контролюючий орган, де зареєстрований платник, звіряє реквізити, вказані у Договорі, з реєстраційними даними платника податків в контролюючому органі. 

      Після надходження Договору в електронному вигляді автоматизованою системою проводиться його розшифрування, здійснюються перевірки посилених сертифікатів відкритих ключів посадових осіб, відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту), наявності в системі чинного Договору при надходженні проекту нового Договору та даних директора, в особі якого укладається Договір, даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). За результатами таких перевірок формується перша квитанція. 

      Після розгляду Договору контролюючим органом ДФС за основним місцем обліку платнику направляється друга квитанція. 

      Платником укладається один Договір з контролюючим органом за основним місцем обліку, який надає право подавати електронні документи до будь-якого контролюючого органу, в якому такий платник перебуває на обліку.

                       Про декларування доходів громадян - на «гарячій лінії»

    В Перемишлянському  відділенні Буської ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників відповідала ГДРІ сектору податків і зборів з фізичних осіб  Галина Скоробагата.

    Власний легковий автомобіль надається в оренду. Чи підлягає отриманий дохід декларуванню? 

     У разі надання громадянами у 2016 році власного рухомого майна в оренду (суборенду) особі, яка не є податковим агентом, фізичні особи зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкової інспекції за місцем свого проживання та задекларувати отримані доходи. 

     Отриманий дохід від надання рухомого майна в оренду (суборенду) зазначається фізичною особою – платником податків у рядку 10.3 «Дохід від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм)» розділу II декларації. Також у цьому рядку – графах 6 і 7 відображаються податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. 

   Крім цього, у разі отримання таких доходів заповнюється графа 7 Розділу відомостей про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду) декларації. У зазначеному розділі декларації громадянин повинен відобразити відомості про все рухоме майно, що перебуває у його власності станом на кінець звітного 2016 року відповідно до категорії об’єкта рухомого майна. 

    Кожний об’єкт рухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів; марки, моделі, характеристики рухомого майна; року випуску; відмітки про надання майна в оренду (суборенду). 

   Чи має право фізична особа, яка переобладнала автомобіль на газ, на податкову знижку? 

    Платник податку має право включити до податкової знижки витрати у вигляді суми коштів, сплачених ним у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива (п.п.166.3.7 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України). 

     До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

   Чи передбачено випадки, коли платник звільняється від подання декларації про майновий стан і доходи? 

     Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу України обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи: 

- від податкових агентів, які згідно з розд. IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розд. IV ПКУ; 

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розд. IV ПКУ; 

- у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ. 

     Також платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які: 

- є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року; 

- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації; 

- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року; 

- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

- в інших випадках, визначених розд. IV Кодексу. 

              На соціальні гарантії перераховано  понад 13  млн.грн.  єдиного внеску 

      Протягом січня – березня 2017 року роботодавці Перемишлянщини перерахували до бюджету13845,4тис.грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Це на 2856,7  тис.грн. більше в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Про це повідомив керівник Перемишлянського відділення Буської ОДПІ Ігор Дяків під час зустрічі із ЗМІ.

     Як зазначив посадовець, серед пріоритетів роботи фіскальної служби й надалі залишається питання детінізації та легалізації заробітної плати, адже від розміру отриманої зарплатні залежить рівень соціального захисту людини. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України.  З січня поточного року її розмір становить 3200 гривень (у погодинному розмірі – 19,34 грн.).  Всі роботодавці, які використовують працю найманих працівників, зобов’язані виплачувати заробітну плату у розмірі не нижчому за мінімальний.  Погоджуючись на виплату заробітної плати нижче мінімального рівня або неофіційне працевлаштування, робітник втрачає такі права, як оплачувані відпустки, соціальні страхові виплати та пенсійний стаж. 

                                               До уваги платників ПДВ!

      Буська ОДПІ нагадує, що наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2016 № 276 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України»,  внесено зміни до форми податкової декларації з податку на додану вартість.

      Подання податкової звітності за формою, яка враховує зазначені зміни, вперше здійснюється за звітний період березень 2017 року (граничний термін подання 20.04.2017), І квартал 2017 року (граничний термін подання 10.05.2017). 

      Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, зі змінами внесеними Наказом № 276, подається починаючи з 01 квітня 2017 року.

      Які реквізити обов’язково повинна містити податкова накладна?

      Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов’язкові реквізити:

     а) порядковий номер податкової накладної;

     б) дата складання податкової накладної; 

     в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; 

     г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); 

     д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; 

     е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; 

     є) ціна постачання без урахування податку; 

     ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; 

     з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; 

     і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг – код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

     Який порядок скорочення та округлення вартісних і кількісних показників податкової накладної?

      Відповідно до п. 4 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками. 

      Водночас п. 16 Порядку  передбачено, що графа 7 заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством.    Тобто графа 7 податкової накладної повинна містити цифрове значення, що має не більше двох знаків після коми. В окремих випадках, коли ціни (тарифи) затверджено відповідними рішеннями уряду, у графі 7 податкової накладної може зазначатися числове значення з більшою кількістю знаків після коми.

     Таким чином, вартісні показники податкової накладної повинні містити не більше двох знаків після коми (крім показника графи 7, якщо для нього інше передбачено чинним законодавством). 

     При цьому Порядком № 1307 не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної, а також правила округлення як вартісних так і кількісних показників, отриманих внаслідок розрахунку.

     Необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графі 10 податкової накладної та рядків I-IX розділу А податкової накладної.

     Розрахунок вартісного показника, у якому внаслідок добутку показників граф 6 та 7 податкової накладної отримується число, у якому кількість знаків після коми перевищує два, вважається вірним, якщо з метою скорочення такої кількості знаків до другого знаку після коми округлення не призводить до збільшення такого знаку на «1» (одиницю).

            Зарплата в «конвертах» – порушення трудового законодавства 

     Питання легалізації заробітної плати та підвищення її рівня були і залишаються найважливішими напрямами роботи фіскальної служби, адже працюючи легально працівники отримують не тільки заробітну плату, а й соціальні гарантії, - наголошують фахівці Буської ОДПІ. Як свідчить практика, багато роботодавців малого та середнього бізнесу  не укладають трудові договори з найманими працівниками з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. 

     Держава зробила крок на зустріч бізнесу, знизивши ставку нарахування єдиного соціального внеску майже вдвічі – до 22 відс., з 01.01.2017 року встановила мінімальну заробітну плату на рівні 3 200 гривень. Тож нині головне завдання – вивести заробітну плату «з тіні», адже це негативне явище сприяє ухиленню від сплати податків та зборів до бюджетів країни. 

       Звертаємо увагу на те, що з 01.01.2017 року посилено відповідальність юридичних осіб та підприємців за не допуск державних інспекторів до проведення перевірки та запроваджено нові штрафи. 

       Кожен працюючий громадянин має стати на захист своїх прав, вимагаючи офіційного оформлення трудових відносин, інакше це сприятиме розвиткові тіньових схем ухилення від сплати роботодавцями податків, і в результаті – відсутності  стабільних надходжень до бюджету.

        Неоподатковуваний розмір оплати за навчання за рахунок роботодавця збільшено до 9600 гривень 

       Відповідно до п.165.1.21 статті 165 Податкового кодексу України з 1 січня 2017 року суттєво збільшено суму, яку юридична чи фізична особа може сплатити за навчання іншої фізичної особи в українських вищих та професійно-технічних закладах без оподаткування такої суми ПДФО.  

       На сьогодні неоподатковувана сума дорівнює трикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи ( у 2017 році -  9600 грн.). У минулих роках таким критерієм був граничний розмір доходу у вигляді зарплати, який давав право на отримання податкової соціальної пільги (наприклад, в 2016 році зазначена сума складала 1930 грн.) 

     Крім того, з 1 січня 2017 року для студентів, які вивчилися коштом роботодавця скасовано обов’язок з відпрацювання у такого роботодавця протягом  3 років після закінчення навчального закладу. У попередній редакції п. 165.1.21 статті 165 ПКУ діяла норма, яка передбачала оподаткування ПДФО усієї суми, сплаченої за навчання у випадку припинення працівником трудових відносин з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання.

              Зміни до порядку надання індивідуальних податкових консультацій 

      Відповідно до Закону України від 21.12.2016 №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату» з 01.04.2017 набрали чинності новації законодавства щодо порядку надання індивідуальних податкових консультацій. 

       Так, статтями 52 та 53  Податкового кодексу суттєво змінено строки та порядок надання консультацій, встановлено вимоги як до форми запиту на отримання консультації, так і консультації, запроваджено Єдиний реєстр консультацій.  Відповідно до пункту 52.1 ст. 52 Кодексу письмовий запит на отримання консультації обов'язково повинен містити такі реквізити як: 

 - найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні; 

 - код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 

 - зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації; 

 - підпис платника податків;  дату підписання звернення. 

       У разі, якщо звернення платника податків, не відповідає зазначеним вимогам, консультація не надається, а надсилається відповідь у порядку та строки передбачені Законом  України «Про звернення громадян». 

      Строк надання консультації становить 25 календарних днів з можливістю продовження такого строку, але не більш ніж на 10 календарних днів з обов'язковим повідомленням про це платника податків. 

       Консультація, надана в письмовій формі, обов'язково повинна містити: назву - податкова консультація, реєстраційний номер в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства. Щодо запровадження Єдиної бази консультацій. 

    Консультація, надана в письмовій формі, підлягає реєстрації в єдиній базі консультацій та розміщенню на офіційному веб-сайті ДФС, без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси. 

     Порядок ведення та форма єдиної бази консультацій визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. На сьогодні відповідний проект наказу знаходиться на погодженні в Міністерстві фінансів України.  Вказаний проект передбачає, зокрема, порядок реєстрації консультацій та створення на веб - сайті ДФС відповідного реєстру з можливістю пошуку консультацій за номером, датою, ключовими словами, органом, що видав таку консультацію та номером судового рішення за наявності. 

     Щодо порядку надання консультацій територіальними органами ДФС. 

     Територіальний орган ДФС протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання звернення платника податків направляє таку консультацію до ДФС для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до єдиного реєстру консультацій, про що повідомляє платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

 ДФС, отримавши консультацію від контролюючого органу, який йому підпорядковується, протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання такої консультації, але не більше 35 календарних днів, що настають за днем отримання контролюючим органом відповідного звернення платників податків, приймає одне із таких рішень: 

- про внесення відомостей про консультацію до єдиного реєстру консультацій, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується; 

 -про відмову у внесенні відомостей до єдиного реєстру консультацій, з одночасним наданням платнику податків від свого імені консультації та внесенням відомостей про таку консультацію до зазначеного реєстру, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується, та платника податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. 

     Відповідно до пункту 53.1 статті 53 Кодексу консультація, яка не внесена до Єдиної бази консультацій не звільняє платника податків від відповідальності (фінансові, штрафні санкції та/або пеня). 

     Наголошуємо, що як і раніше, державні податкові інспекції мають право надавати тільки усні податкові консультації. 

                     

                                                          Cектор організації роботи Буської ОДПІ

Інформація

Відомості про суми виплачених доходів  в Електронному кабінеті платника 

       У рамках кампанії декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців для фізичних осіб в Електронному кабінеті платника функціонують такі сервіси: 

 - «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді». Сервіс створено з метою забезпечення зручності платників, які бажають отримати відомості про доходи в електронному вигляді.  

       Для цього фізичній особі з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП) необхідно в розділі «Подання заяв, запитів для отримання інформації» особистого кабінету створити та направити відповідний запит. Запит для отримання відомостей про доходи формується виключно фізичними особами – платниками податків для отримання інформації про себе.  Звертаємо увагу, що відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення.  

     - «Декларація про майновий стан і доходи в електронному вигляді».  Фізичні особи у відкритій частині Електронного кабінету платника можуть заповнити, зберегти та роздрукувати декларацію, а в розділі «Введення звітності» особистого кабінету з використанням ЕЦП можуть подати декларацію в електронному вигляді. Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС. 

        Нагадуємо, що з 1 січня 2017 року запроваджено нову форму декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від  15 вересня 2016 року № 821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859». 

        Детально ознайомитись з Порядком отримання відомостей про доходи  можна на офіційному веб-порталі ДФС у рубриці: Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді sfs.gov.ua./fizichnim-osobam/vidomosti-doxid.  Також матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщено в банері «Декларування доходів громадян».

       9 лютого – граничний термін подання звітності з єдиного внеску підприємцями на загальній системі оподаткування 

        Відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із змінами та доповненнями, фізичні особи-підприємці, у тому числі фізичні особи-підприємці єдиного податку, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. 

       Відповідно до п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року платниками податку на доходи фізичних осіб - підприємцями протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. 

      Тобто, граничний термін подання Звіту та сплати єдиного внеску за себе фізичними особами - підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, за рік – 9 лютого. 

      Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем подання Звіту вважається перший після нього робочий день.

            У 2017 році змінено порядок встановлення ставок єдиного податку 

      Буська ОДПІ  нагадує, що з  1 січня 2017 року внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема, змінено порядок встановлення ставок єдиного податку для платників, що обрали спрощену систему оподаткування.   Так, ставки  податку становлять: 

 - для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму  для працездатних осіб (1600 грн.); 

 - для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (3200 грн); 

 - для третьої групи платників єдиного податку - 3 відсотки доходу (з ПДВ) та 5 відсотків доходу (без ПДВ). 

      Для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування): 

 - для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) - 0,95; 

 - для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях - 0,57; 

 - для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) - 0,57; 

 - для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях - 0,19; 

 - для земель водного фонду - 2,43; 

 - для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту - 6,33.

                     Коли виникає обов‘язок декларувати отримані доходи 

     Буська ОДПІ нагадує, що з 1 січня 2017 року розпочалась кампанія декларування доходів, отриманих упродовж 2016 року. 

     Обов’язок щодо подання податкової декларації у платників податків виникає: 

 - при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам, успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо; 

 - при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами; 

 - при отриманні іноземних доходів; 

 - в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду. 

      Обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно: 

 - від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 

 - виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України (далі - ПКУ); 

 - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ; 

 - у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п.174.3 ст. 174 Податкового кодексу.

               З 1 січня 2017 року змінено розмір мінімальної заробітної плати 

      Буська ОДПІ  нагадує, що з 1 січня 2017 року статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 3200 гривень.  У погодинному розмірі - 19,34 гривні. 

     Звертаємо увагу, що мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.                                 

     Наголошуємо, отримання заробітної плати в «конвертах» – це відсутність соціальних гарантій, передбачених для працівників, зокрема:

• права на відпустку, у т. ч. у зв’язку з вагітністю і пологами;

• права на оплату листка непрацездатності;

• права не працювати у вихідний чи святковий день;

• права на виплату вихідної допомоги при звільненні з роботи;

• права на призначення пенсійного забезпечення залежно від страхового стажу;

• права на збільшений розмір допомоги з безробіття відповідно до заробітку за останнім місцем роботи; 

• права на допомогу у разі отримання травми на виробництві тощо.

    

     Працюймо легально!

                   Об’єкт та база оподаткування для транспортного податку 

       Згідно Податкового кодексу України  об’єктом оподаткування   є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2017р. - 3200 грн.). 

      Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального. 

      Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального. 

      Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02. 2016  № 66. 

       Про  зміни в законодавстві щодо оплати праці –  на проведеній зустрічі 

      Нещодавно в приміщенні Перемишлянського районного центру зайнятості відбувся «круглий стіл» за участі керівника Перемишлянського відділення Буської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області Ігоря Дяківа, представників райдержадміністрації, пенсійного фонду, центру зайнятості, управління соціального захисту населення та суб’єктів господарювання району. Основною темою заходу стали зміни в законодавстві про оплату праці. 

      В ході дискусії наголошено, що в умовах сьогодення характерним явищем нашого суспільства є нелегальна зайнятість. Громадяни, які зустрічаються з проблемами працевлаштування, мають пам’ятати, що неоформлений роботодавцем відповідний трудовий договір є грубим нехтуванням законодавства про працю. Це, в свою чергу, тягне за собою фінансову відповідальність роботодавця та низку проблем для працівника, таких як, втрата за цей період права на матеріальне забезпечення у випадку безробіття, права на призначення пенсійного забезпечення. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. 

      Також учасників зустрічі проінформовано про зміни в чинному законодавстві, необхідність своєчасного та правильного оформлення трудових відносин, подання звітності, збільшення відповідальності за порушення  трудового законодавства. Зокрема, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафної санкції складатиме 96 000 грн. за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Наголошено, що підвищення мінімальної зарплати (з 1 січня 2017 року 3200) не може бути підставою для переведення працівника на неповний робочий час чи його звільнення.

                         Новації нарахування амортизації  основних засобів 

     Буська ОДПІ  звертає увагу платників податку на прибуток на те, що з 1 січня 2017 року дещо змінилися правила нарахування податкової амортизації на основні засоби. 

     Нагадуємо, що в податковому обліку амортизуються матеріальні активи, що призначаються платником податку для використання у його господарській діяльності, вартість яких перевищує 6000 гривень та очікуваний строк корисного використання яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік. 

      Важливою новацією є те, що з 1 січня 2017 року для розрахунку амортизації вартість основних засобів та нематеріальних активів визначається без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку (п.138.3.1 статті 138 Податкового кодексу). 

       Починаючи з 1 січня 2017 року платники податку на прибуток отримали право під час розрахунку амортизації за прямолінійним методом щодо основних засобів четвертої групи (машини та обладнання) використовувати мінімально допустимий строк амортизації тривалістю два роки (п.43 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу). Така прискорена амортизація може нараховуватися лише для придбаних  після 1 січня 2017 року активів та в разі одночасного виконання таких вимог: 

 - основні засоби не були введені в експлуатацію та не використовувалися на території України; 

- основні засоби введені в експлуатацію в межах одного з податкових (звітних) періодів починаючи з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2018 року; 

 - основні засоби використовуються у власній господарській діяльності та не продаються або не надаються в оренду іншим особам (за виключенням платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

            

                  Способи подання податкових декларацій платниками податків 

   Згідно з п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один із таких способів: 

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. 

    Єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного зв’язку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у зв’язку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки. 

      Відповідно до п. 49.4 ст. 49 ПКУ платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. 

      Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. 

     У разі припинення договору про визнання електронних документів з підстав, визначених законом, платник податків має право до складення нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами «а» і «б» п. 49.3 ст. 49 ПКУ. 

      Контролюючим органам забороняється в односторонньому порядку розривати договір про визнання електронних документів. 

      З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 135.02).

      На сайті ДФС запрацювала альтернативна версія для людей з вадами зору та слуху

     З початку 2017 року на веб-порталі ДФС України  у тестовому режимі запрацювала альтернативна версія для людей з вадами зору та слуху. Для переходу до альтернативної версії на головній сторінці порталу розміщено відповідне гіпертекстове посилання.

    Сервіс складається з трьох підсистем. Перша – це версія для людей з вадами зору. Користувач має можливість збільшувати розмір літер тексту та обирати кольорові пари для літер та фону (синій-білий, чорний-білий). 

   Друга підсистема розрахована для людей з вадами слуху. Так, в кожну сторінку сайту інтегровано звукові файли, які відтворюватимуть інформацію вказаних сторінок у вигляді синтезованого голосу для сприйняття користувачами Інтернет на слух.

   Третя підсистема – це блок текстового відображення звукової інформації, який дозволятиме адміністраторам Сервісу, відповідно до прав доступу, публікувати стенограми матеріалів підрозділу веб-порталу ДФС «Медіа-центр-Відеогалерея».

                              Своєчасно оприбутковуйте готівкові кошти

    ДФС України звертає увагу суб’єктів господарювання, що останнім часом почастішали випадки порушення вимог дотримання касової дисципліни щодо своєчасності оприбуткування виручки.

    Зокрема, відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004 р. № 637) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.

     У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). 

     Тобто, щоденно суб’єкт господарювання повинен оприбутковувати у КОРО виручку на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів).

       За несвоєчасне (через день і більше) оприбуткування передбачена штрафна санкція у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої та/або несвоєчасно оприбуткованої суми коштів, відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.95р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

                      З 1 січня стартувала деклараційна кампанія – 2017

                     

      Буська ОДПІ повідомляє, що з 1 січня 2017 року розпочалась кампанія декларування доходів, отриманих упродовж 2016 року. 

      Наразі у територіальних підрозділах фіскальної служби чекають, насамперед, тих громадян, котрі зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи, відтак визначити податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору. Зокрема, це доходи від продажу рухомого та нерухомого майна,  у вигляді спадщини або доходи від здавання в найм нерухомого майна. 

      Звертаємо увагу, що з переліку „обов’язкових” декларантів цього року виключено громадян, котрі отримували доходи від двох і більше податкових агентів. Зазначена новація виникла у зв'язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та скасуванням пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України. 

     Зазнала змін і сама форма декларації про майновий стан та доходи. У оновленому вигляді її можна завантажити з веб-порталу ДФС України за гіперпосиланням sfs.gov.ua/elektronni-formi-dokumentiv/podatok-na-dohodi-fizichnih-osib/. 

     Зазначаємо, що за вибором платника податків декларації можна подати за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку. 

      Для комфортного звітування громадян у  центрах обслуговування платників Буської ОДПІ  можна отримати безкоштовні консультації та допомогу в заповненні декларації. 

           

                                                            Cектор організації роботи Буської ОДПІ

Буська ОДПІ інформує

До уваги платників податків!

     31 січня 2017 року, 01 лютого 2017 року у м. Львові Головне управління ДФС у Львівській області проведе безкоштовний семінар для платників податків Львівської області, які перебувають на обліку в ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області на тему: «Нове у 2017 році. Підведення підсумків 2016 року» за участю міжнародних сертифікованих професійних бухгалтерів Львівської області.
     Початок семінару: 11 год. 00 хв. Початок реєстрації: 10 год. 00 хв.
Місце проведення: м. Львів, вул. Стрийська, 35, актовий зал в цокольному приміщенні адмінбудинку Головного управління ДФС у Львівській області.
     Просимо здійснити попередню реєстрацію за адресою:
https://goo.gl/forms/K4rtdbYBLAa6ixam2.


                   Акцизна звітність за формою 1-РА, 1-РТ скасована

     З 01 січня 2017 року суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не зобов’язані подавати звіти форми 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі» та 1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі», які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року № 49 (підстава - Закон України від 20 грудня 2016 року № 1791 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році»).

                            Які пенсії є об’єктом оподаткування ПДФО

      Буська ОДПІ повідомляє, що підпунктом 164.2.19 п. 164.2 ст.164 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (у тому числі — сума їх індексацій, нарахована відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення. Водночас зазначена норма не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
     Отже, впродовж 2017 року базою оподаткування для розрахунку податку на доходи фізичних осіб та військового збору є сума пенсії, що перевищує 12470 гривень.

              Компенсуєте витрати на пальне - сплатіть ПДФО та військовий збір

      ДФС України листом від 05.01.2017 № 104/6/99-99-13-02-03-15 «Щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства» роз`яснює, що у разі якщо юридична особа компенсує своєму найманому працівникові вартість палива, використаного під час виконання трудових обов’язків, то сума зазначеної компенсації підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором як додаткове благо на підставі пп. «г» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу. При цьому така сума компенсації не є базою нарахування єдиного внеску.

                     
                            В податковій  розповіли про підсумки роботи за рік

      Днями, керівник Перемишлянського відділення Буської ОДПІ ГУ  ДФС у Львівській області Ігор Дяків  під час  зустрічі  з представниками масової інформації та громадськості  розповів про результати роботи податківців у 2016 році та пріоритети діяльності у наступному році.
      На початку заходу посадовець зазначив, що  зміни податкового законодавства, які набрали чинності  у минулому році, а також вдосконалення процесів адміністрування податків і зборів, позитивно вплинули на наповненні державного та місцевих бюджетів. Впродовж 2016 року платниками Перемишлянщини сплачено до Зведеного бюджету 119,4 млн.грн., що на  82,3%, або на 53,9 млн.грн. більше  у порівнянні з 2015 роком. Державний бюджет отримав 46,5млн.грн., що на 2,9 млн.грн. більше від планових призначень.Основні платежі: податок на додану вартість-17,7 млн.грн., податок на доходи фізичних осіб- 14,2 млн..грн., податок на прибуток – 6,2млн.грн. та військовий збір -5,1 млн. грн.  До місцевої казни мобілізовано 72,9 млн.грн, розрахункові показники перевиконано на 15,9 млн. гривень. Найбільшу питому вагу  склали: податок на доходи фізичних осіб- 41,6 млн..грн.,
Єдиний податок -14,5 млн.грн., плата за землю -7,8 млн.грн. та акцизний податок -6,3 млн.гривень.
    Також  керівник  відділення розповів про роботу Центру обслуговування платників. Отримання адміністративних послуг, консультацій, інша довідкова інформація- це ряд послуг, якими кожен платник може скористатись. У минулому році фахівцями відділення надано понад  17 тисяч таких послуг.
     Щодо пріоритетів в роботі податківців у наступному році, за словами  Ігоря Дяківа, важливим питанням й надалі залишається питання детінізації економіки. Це і легалізація найманої праці, ринку підакцизної продукції та  повнота сплати всіх податкових платежів. Очільником наголошено на  підвищенні  з 1 січня ц.р. рівня мінімальної заробітної плати та збільшення фінансової відповідальності роботодавців за використання нелегальної праці.
     На завершення заходу І. Дяків подякував громадянам і бізнесу за сумлінну сплату податків.
 
                     Зміни обов’язкового реквізиту у податковій накладній

       Буська ОДПІ повідомляє, що Законом України від 21.12.2016р. №1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" з 1 січня 2017 року змінено правила щодо відображення у податковій накладній такого обов’язкового реквізиту, як «код товару».
      Згідно нової редакції пункту і) 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, у податковій накладній зазначається:
 - код товару згідно з УКТ ЗЕД;
 - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг;
 - коди товарів або послуг можуть зазначатися неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України.
      Відповідно до п.351 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, за помилки, допущені в податковій накладній під час зазначення коду товару або послуги, штрафні санкції не будуть застосовуватися до 31 грудня 2017 року.

        З 1 січня 2017 року збільшена фінансова відповідальність роботодавців за використання нелегальної праці

      Буська ОДПІ повідомляє, що у зв’язку із встановленням розміру мінімальної заробітної плати на рівні 3200 грн. значно збільшені розміри штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, передбачені ст. 265 Кодексу законів про працю України.  Зокрема, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафної санкції складатиме 96 000 грн. за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
     За порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі розмір штрафу складатиме 9600 гривень.
     Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою штраф у розмірі 32 000 грн. за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
    За недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (9600 грн.).
    У разі, якщо має місце недопущення до перевірки з питань допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, розмір штрафу складе 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 грн.).
     Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу », «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію », - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
    Порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим – сьомим частини другої ст. 265 КЗпП України, загрожує роботодавцям штрафом у розмірі 3200 гривень.
      Роботодавцям слід пам’ятати, що сплата штрафу не звільняє від обов’язку усунути порушення законодавства про працю.


                           Про особливості спрощеної  системи розповіли податківці

    В  Перемишлянському  відділенні Буської ОДПІ відбувся семінар-практикум з СГД, які застосовують спрощену систему оподаткування. Податківці розповіли про  зміни, внесені з 1 січня ц.р. до Податкового кодексу в частині справляння єдиного податку, зокрема:
- при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку – фізичною особою не враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період (до цього часу не враховувались лише наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку);
- ставка єдиного податку для першої групи встановлюється у відсотках (10%) до прожиткового мінімуму, тобто 160 грн.; для другої групи – у відсотках до мінімальної заробітної плати, максимальний розмір якого становить 640 грн. на місяць;
- ставки єдиного податку для третьої групи (на рівні минулого року): 3% доходу - у разі сплати податку на додану вартість; 5% доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
 Для платників єдиного податку четвертої групи збільшено ставки податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду:
- з 0,81 до 0,95% від бази оподаткування для ріллі, сіножатей і пасовищ;
- із 0,49 до 0,57% для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях;
 - із 0,49 до 0,57% для багаторічних насаджень;
- із 0,16 до 0,19% для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях;
- з 5,4 до 6,33% для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди. Індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком четвертої групи, застосовується із значенням 100 відсотків.
 Також проінформовано, що підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Перелік груп технічно складних побутових товарів в цілях застосування РРО встановлюється Кабінетом Міністрів України. За повідомленням Міністерства фінансів України на офіційній сторінці у Facebook , перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) буде затверджений у 1 кварталі ц.р. і з 1 січня до вказаного часу штрафні санкції застосовуватися не будуть.
 Крім цього, платникам роз’яснили порядок сплати єдиного внеску та нагадали особливості заповнення декларації платника єдиного податку.


                                   Відповіді на запитання «гарячої лінії»

      В Перемишлянському відділенні  Буської ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з актуальних питань оподаткування податку на прибуток, ПДВ та екологічного податку. З платниками спілкувалась завідувач сектору  податків і зборів з юридичних осіб  Ольга Лісовська.

      Чи повинна юридична особа – платники єдиного податку  третьої сплачувати земельний податок у разі тимчасового припинення господарської діяльності?

    Єдиною умовою звільнення юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи від сплати земельного податку є не результати фінансово-господарської діяльності, а безпосереднє використання земельних ділянок для здійснення цієї діяльності.
     Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи - власники земельних ділянок не є платниками земельного податку у разі тимчасового припинення господарської діяльності, якщо під час здійснення діяльності земельні ділянки платником використовувалися.

    Які можуть бути підстави для відмови контролюючим органом в реєстрації платником ПДВ?

     Згідно із п. 183.8 ст. 183 Податкового кодексу  контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним ст. 180, п. 181.1 ст. 181, п. 182.1 ст. 182 та п. 183.7 ст. 183 ПКУ, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із ст. 184 ПКУ, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені п.п. 183.1, 183.3 - 183.7 ст. 183 Кодексу.

     Чи потрібно подавати  неприбутковій організації фінансову звітність?

     Форма Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.06.2016 № 553.
     Звіт подається неприбутковими підприємствами, установами, організаціями, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України  та внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств (пункт 46.2 статті 46 Кодексу) - за звітний рік протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.      
      Подання фінансової звітності разом зі Звітом здійснюється за бажанням неприбуткової організації. При цьому у відповідних клітинках поля «Відомості про одночасне подання до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації форм фінансової звітності» Звіту робиться позначка «+» про подання відповідних форм фінансової звітності.

    Як визначається клас небезпеки відходів, що розміщуються суб’єктом господарювання  з метою застосування нормативів екологічного податку?

    Відповідний клас відходів визначається виробником відходів відповідно до нормативно-правових актів, що затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України і питання щодо визначення класу небезпечності відходів не належить до сфери повноважень органів фіскальної служби.

             Нецільова благодійна допомога у розмірі 2240 грн. без ПДФО

    Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. Так, у 2015 році – це 1710 грн, у 2016 році – 1930 грн, у 2017 році – 2240 гривень.


                                                             Cектор організації роботи Буської ОДПІ

До уваги перемишлянців

Оновлено довідники податкових пільг

      ДФС України затвердила Довідники пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів, станом на 31.12.16 р., а саме:
 –  Довідник №81/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
 –   Довідник №81/2 інших податкових пільг.
      При заповненні звіту про суми податкових пільг за IV квартал 2016 року  слід користуватися зазначеними довідниками.
      Форма Звіту затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1233 «Про затвердження Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг».

               Кредитні спілки не можуть бути неприбутковими організаціями

    Державна фіскальна служба України  листом від  28.12.2014 р № 41193/7/99-99-12-02-17 роз`яснила деякі питання щодо  діяльності кредитних спілок. Зокрема, у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України від 20.12.2001 № 2908 «Про кредитні спілки», такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу, стосовно одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом № 2908, та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації,  працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів  органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
     Кредитні спілки як фінансові установи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, є платниками податку на прибуток та зобов'язані нараховувати та сплачувати податок на прибуток у порядку,  встановленому розділом III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.


             Про зміни в оподаткуванні  податоком на прибуток підприємств

   Фахівці Перемишлянського  відділення Буської ОДПІ  під час зустрічі  з  платниками податків  повідомили зміни, внесені з 1 січня 2017 року  до Податкового кодексу  в частині  адміністрування податку на прибуток підприємств, зокрема :
- виключено можливість зменшення податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- доповнено порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об’єкта оподаткування;
- визначено коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, зокрема на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), за операціями з неплатниками податку на прибуток;
- уточнено норми щодо уникнення подвійного оподаткування за операціями, що здійснені до 01.01.2015 року.
       Також  податківці  розглянули особливості  заповнення  декларації  з податку на прибуток за 2016 рік  та надали відповіді на запитання присутніх.
                     
                  Депутати  пропонують надати три місяці для закриття ФОП

  У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 5633, в якому пропонується запровадити трьохмісячний перехідний період для здійснення реєстраційних дій з припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (що знаходяться на загальній системі оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність) без сплати єдиного соціального внеску за цей період. Якщо така особа за цей час не отримувала доходи, вона звільняється від сплати єдиного соціального внеску в розмірі 704 грн., як це було передбачено законодавством до 1 січня 2017 року.

      Про  результати роботи  інспекції та новації в оподаткуванні на проведеній зустрічі

     В Перемишлянському відділенні Буської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області   відбулося засідання  «круглого столу»  за участю  керівників сільськогосподарських підприємств, представників органів місцевого самоврядування  та  фахівців відділення. Основною темою зустрічі стали результати роботи фіскальної служби за 2016 рік та  зміни до податкового законодавства.
     На початку заходу  керівник Перемишлянського відділення  Ігор Дяків ознайомив присутніх з результатами діяльності  відділення за минулий рік  в напрямку забезпечення надходжень до бюджету. Зокрема, за січень - грудень 2016 року суб’єкти господарювання Перемишлянщини перерахували до бюджетів усіх рівнів 119417,4 тис.грн. податків та зборів. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на  82,3%, або на 53905,8 тис.грн. При цьому Державний бюджет отримав  46510,7 тис.грн.,  що на 2922,7 тис.грн. більше від планових призначень. До місцевих скарбниць мобілізовано 72906,7 тис.грн., розрахункові показники перевиконано на 15961,3 тис. гривень.
       В ході  зустрічі роз`яснено зміни до Податкового кодексу  в частині адміністрування податку на додану вартість для сільськогосподарських товаровиробників, зокрема:
-  з 1 січня ц.р. усі сільгоспвиробники, які були  зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування,  переведені на загальну систему оподаткування ПДВ. Виключення із реєстру  суб'єктів спеціального режиму оподаткування здійснено на підставі рішення контролюючого органу;
    - починаючи із податкової звітності за перший звітний період 2017 року сільгоспвиробники подають до фіскальної служби виключно податкову декларацію з позначкою "0110" за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 28.01.2016  № 21, у якій відображатимуться розрахунки з бюджетом за усіма операціями такого сільгоспвиробника. У разі якщо в сільгоспвиробника за результатами здійснення с/г діяльності за останній звітний період перебування на спеціальному режимі було задеклароване від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом (значення рядка 21 декларації), то такі суми податку   переносяться до податкової декларації з ПДВ із позначкою 0110 (рядок 16.1) за перший звітний період 2017 року (січень 2017 року/ І квартал 2017 року);
      - додаткові електронні рахунки будуть закриті після проведення розрахунків з бюджетом за деклараціями з ПДВ із позначками 0121 – 0123, за результатами останнього звітного періоду 2016 року: для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують місячний податковий період, – починаючи з 31 січня 2017 року;    для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують квартальний податковий період, – починаючи з 20 лютого 2017 року.
- усі податкові накладні/розрахунки коригування, складені с/г виробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у яких дата складання до 31.12.2016 року включно, можуть бути зареєстровані лише до 15 січня 2017 року включно.
       Крім цього,  присутнім розповіли про  новації в адмініструванні ПДФО та  єдиного внеску.
        На завершення заходу І. Дяків повідомив  про розпочату з 1 січня 2017 року  кампанію декларування доходів громадян та висловив сподівання на подальшу конструктивну співпрацю та розуміння у новому році.

         У січні платники акцизного податку звітують за новою формою декларації

       Буська ОДПІ нагадує, що 22.11.2016 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.09.2016 №841, яким у новій редакції викладено форму декларації акцизного податку, порядок її заповнення та подання.
       Звертаємо увагу платників на те, що декларацію доповнено двома новими додатками:
 - Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 ПКУ (Додаток 1-1 до декларації акцизного податку);
 - Заява про порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування (Додаток 9 до декларації).
      Платники акцизного податку, вперше подають декларацію акцизного податку за новою формою не пізніше 20 січня 2017 року за грудень 2016 року.   
       Також повідомляємо,  що порядок декларування  акцизного податку  викладено в листі ДФС України  від 30.11.2016 р. N 25825/6/99-95-42-01-15.


           Сільгоспвиробники повинні здійснити реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі  не пізніше 15 січня

        Згідно з пунктом 48 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу (з урахуванням внесених змін) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), складених сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 209.7 статті 209 Кодексу, має бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 року. Про це зазначено в листі ДФС України від 03.01.17 № 8/7/99-99-15-03-02-17 «Про скасування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства».
      Реєстрація таких податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних не може здійснюватися з порушенням вказаного терміну.
      Отже, усі податкові накладні/розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у тому числі з порушенням терміну реєстрації, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Кодексу (тобто податкові накладні/розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у яких дата складання до 31.12.2016 року включно), можуть бути зареєстровані лише до 15 січня 2017 року включно. Починаючи з 16 січня 2017 року реєстрація таких податкових накладних та розрахунків коригування здійснюватися не буде.          
 
           Про зміни в порядку заповненні   декларації про майновий стан і доходи  - на проведеному семінарі

    В Перемишлянському відділенні Буської ОДПІ відбувся семінар-практикум щодо порядку заповнення  та подання декларації про майновий стан і доходи підприємцями, які  працюють на загальній системі оподаткування.
      На початку заходу завідувач сектору податків і зборів з фізичних осіб Галина Кисіль повідомила, що наказом Мінфіну України від 15.09.2016 № 821 внесено зміни до форми податкової декларації про майновий стан і доходи, яка введена в дію з 01 січня ц.р., зокрема:
- кількість додатків зменшено з чотирьох до двох, в яких платники податків здійснюють розрахунок податкових зобов’язань з урахуванням понесених витрат: розрахунок інвестиційного прибутку (додаток Ф1) та розрахунок податкових зобов’язань самозайнятими особами (додаток Ф2);
- змінено порядок розрахунку податкових зобов’язань із доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, з урахуванням змін щодо порядку сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб.
      Посадовець зазначила, що фізособи-підприємці ( крім  платників єдиного податку) з 01 січня 2016 року авансові платежі з ПДФО розраховували та сплачували згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня та до 20 жовтня). Авансовий платіж за 4-й календарний квартал не розраховується та не сплачується. Платник податків визначає суму податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, за результатами звітного (податкового) року в рядку 1.1 додатка Ф2, яка переноситься до графи 6 рядка 10.7 податкової декларації про майновий стан і доходи. У рядках 1.2–1.4 додатка Ф2  зазначається  сума сплачених авансових платежів із податку на доходи фізичних осіб; залишок суми ПДФО, що підлягає сплаті або поверненню з урахуванням сплачених авансових платежів.
       Також Г. Кисіль нагадала  платникам  терміни подання звітності та сплати податку, зокрема, граничний термін подання декларації про майновий стан і доходи  для підприємців та фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і одночасно здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування - 09 лютого 2017 року, термін сплати – 17 лютого 2017 року.  Фізичним особам, які проводять незалежну професійну діяльність та отримують дохід виключно від незалежної професійної діяльності  декларацію слід подати до 3 травня ц.р., а сплатити ПДФО  до  1 серпня 2017 року.
        Крім цього, присутніх проінформували про розпочату з 1 січня 2017 року  кампанію декларування, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов’язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та визначити податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору, та/або мають право подати декларації для отримання податкової знижки.
                     


       Гранична сума розрахунків готівкою встановлена у розмірі 50 тисяч гривень

     Буська ОДПІ повідомляє, що 04 січня 2017 року набрала чинності постанова Правління Національного банку України від 25.11.2016 №407 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 червня 2013 року № 210», якою внесено зміни  щодо встановлення граничної суми розрахунків готівкою. Зокрема:
- встановлено граничну суму у розмірі 50 тис. грн. для розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня, а також розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню;
- фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 тис. грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
    Водночас гранична сума розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінною і становить 10 тис. гривень.

             На зустрічі у податковій про зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб

     Днями, під час зустрічі з платниками, фахівці Перемишлянського  відділення Буської ОДПІ ознайомили присутніх із змінами, внесеними з 1 січня 2017 року  до Податкового кодексу  в частині оподаткування доходів фізичних осіб.
    В ході заходу  податківці проінформували, що :
– розмір добових, які не потребують документального підтвердження та не оподатковуються ПДФО для відряджень у межах території України встановлюється у розмірі не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, в розрахунку за кожен такий день;
– встановлено оподаткування  за ставкою 9% пасивних доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток;
– надано платнику податку права розстрочення сплати протягом трьох років суми податкового зобов’язання, нарахованого на суму боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит);
– не включення до оподатковуваного доходу сум, сплачених будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів на здобуття освіти, підготовку чи перепідготовку студента або працівника але не вище трьохкратного  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи;
- знято обмеження щодо розміру суми сплаченої за навчання що  дозволяється для  включення до податкової знижки платника податку або членів його сім’ї першого ступеня споріднення;
- змінено перелік витрат приватного підприємця на загальній системі, виключено зі складу витрат суми акцизного податку з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, надано право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат (крім земельних ділянок, об'єктів житлової нерухомості, легкових та вантажних автомобілів) та інше.
      На завершення зустрічі  присутнім  нагадали порядок застосування податкової соціальної пільги та надали відповіді на поставлені запитання.

Cектор організації роботи Буської ОДПІ

До відома

Скасування спецрежиму оподаткування

        Буська ОДПІ повідомляє, що згідно з підпунктом 4 пункту 2 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України з 1 січня 2017 року втрачає чинність стаття  209 Кодексу, яка регламентує умови застосування спецрежиму сільськогосподарськими товаровиробниками.  Одночасно, з 1 січня 2017 року набуває чинності Закон України від 20 грудня 2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (реєстр. номер законопроекту — 5132), яким внесено ряд змін до Кодексу в частині врегулювання окремих питань, пов’язаних із скасуванням спецрежиму.  Таким чином, з урахуванням вказаних вище змін передбачається, зокрема:

     - скасування реєстрації суб’єктів спецрежиму та переведення їх на загальну систему оподаткування;

     - закриття рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ, які додатково відкриті відповідно до пункту 2001.2 статті 2001 Кодексу сільськогосподарським товаровиробникам;

     - обмеження терміну реєстрації податкових накладних, складених сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг в межах спецрежиму;

    - перенесення від’ємного значення різниці між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом, що сформувалася в результаті здійснення сільськогосподарської діяльності, до податкової декларації з податку на додану вартість, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом.

       Зазначене стосується всіх сільськогосподарських підприємств, що до 1 січня 2017 року застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу, включаючи платників, які були зареєстровані як суб’єкти спецрежиму (подавали податкові декларації 0121 — 0123), так і тих, які відповідно до пункту 209.18 статті 209 Кодексу відповідали критеріям, визначеним статтею 209 Кодексу, але не обрали спец режиму, та залишали суми ПДВ від реалізації сільськогосподарської продукції у власному розпорядженні (подавали податкові декларації 0130) .

       Детальні роз’яснення  із зазначеного питання викладено у листі  ДФС України від 03.01.2017 № 8/7/99-99-15-03-02-17.

                              Змінено критерії визначення великого платника

     Буська ОДПІ повідомляє, що відповідно до Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII, з 01.01.2017 року  змінено критерії щодо визначення великих платників податків.

     Відтепер великий платник податків — це юридична особа або постійне представництво нерезидента на території України, у яких обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує 1 млрд грн або загальна сума платежів, перерахованих до державного бюджету, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує 20 млн. гривень.

             Податкова соціальна пільга в 2017 році становитиме 800 гривень 

        Відповідно до ст.169 Податкового кодексу України  податкова соціальна пільга (ПСП) надається в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку за умови, що місячний розмір доходу у вигляді заробітної плати такого платника податку не перевищує граничну суму для застосування пільги. 

     На основі значення прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленому законом на 1 січня звітного податкового року податкова соціальна пільга у 2017 році надається, якщо розмір заробітної плати не перевищуватиме 2240 грн. (1600*1,4). 

     Разом з тим, для осіб, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років, для одинокої матері (батька), вдови (вдівця) або опікуна, піклувальника, які мають дитину (дітей) до 18 років та для осіб, які утримують дитину-інваліда (дітей-інвалідів) віком до 18 років - граничний дохід, що дає право на пільгу, визначається як добуток граничного розміру доходу для застосування ПСП і відповідної кількості дітей. Розмір звичайної соціальної пільги (100%) – 800 гривень (50 відс. від 1600 грн.), підвищеної ПСП (150%) – 1200 грн., підвищеної ПСП (200%) – 1600 гривень.

           Особливості нарахування та сплати єдиного внеску – на проведеній зустрічі 

      В Перемишлянському відділенні Буської ОДПІ відбулась зустріч  завідувача сектору податків і зборів з фізичних осіб Галини Кисіль  з  фізичними особами - підприємцями щодо  новацій у нарахуванні  єдиного внеску, які  внесені  Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Зокрема, ФОП - спрощенці, які віднесені до першої групи платників єдиного податку, з 01 січня 2017 року  мають право сплачувати єдиний соціальний внесок в сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску з зарахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу. Для них мінімальна сума єдиного внеску  складає 352 грн (3200 грн х 0,5 х 22%). Страховий стаж таким особам буде зараховуватися пропорційно сплаченому ЄВ.

       Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої ст.. 4 Закону  України від 08.07.2010 №2464–VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. З січня  2017 року у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Тобто мінімальна сума ЄВ  складає 704 грн. (3200 грн х 22%).

      В ході заходу  наголошено, що з 01 січня ц.р.  підприємці-спрощенці і ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати ЄВ за себе, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Зазначена норма не застосовується до осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.  Терміни сплати єдиного внеску  та порядок подання  звіту для фізосіб-підприємців  залишаються незмінними. 

  

                        Розпочалась кампанія декларування доходів громадян 

      З 01 січня 2017 року розпочалась кампанія декларування минулорічних доходів громадян, за якою окремі категорії фізичних осіб зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи та визначити податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору, або мають право подати декларації для отримання податкової знижки. 

    Також з цієї дати запроваджено нову форму податкової декларації відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859». 

    На відміну від минулорічної кампанії, у зв'язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та скасуванням пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу, у платників податку, які отримували доходи від двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Кодексу, обов’язок щодо подання декларації за результатами 2016 року не виникає.

        Роботодавці зобов’язані провести перерахунок сум доходів та наданих податкових соціальних пільг фізичним особам -  зазначили податківці

        На проведеній зустрічі із платниками податків  фахівці Перемишлянського відділення Буської ОДПІ  зазначили, що відповідно  норм Податкового кодексу за наслідками кожного звітного податкового року роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої податкової соціальної пільги. 

       Перерахунок сум доходів та наданих податкових соціальних пільг фізичним особам полягає в уточненні виплачуваних протягом року місячних доходів з урахуванням сум, які були нараховані безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпускні, лікарняні тощо). 

      Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати.    Факт проведеного перерахунку та його результати підтверджуються складеною у довільній формі бухгалтерською довідкою з подальшим відображенням у ф. №1ДФ за IV квартал 2016 року. Для відображення результатів річного перерахунку у податковому розрахунку не передбачено окремих реквізитів чи рядків,  тому у графах 4а та 4  сума податку на доходи фізичних осіб декларується з врахуванням проведеного перерахунку.

                  

           Про подання податкової звітності з податку на прибуток за 2016 рік 

         ДФС України в листі від 22.12.2016 №40603/7/99-99-03-01-17 надала роз’яснення про подання податкової звітності з податку на прибуток за 2016 рік для забезпечення коректності даних про стан розрахунків платників з бюджетами з податку на прибуток підприємств та податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, в інтегрованих картках платників. 

      Форма податкової декларації з податку на прибуток затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 із змінами внесеними наказом Міністерства фінансів України від 19.08.2016 № 585. 

     Якщо для податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік зазначено позначку «Базовий звітний період квартал», то граничним строком подання буде 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року, а якщо – «Базовий звітний період рік», то граничним строком подання буде 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року. Платниками податку на прибуток підприємств, що подають звітність засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (далі – в електронному вигляді): 

 для базового звітного періоду квартал обирається електронна форма з кодом J0100115 (коди додатків J0110307, J0110605, J0111305, J0111406, J0111505, J0111605, J0111706, J0111803, J0112803); 

 для базового звітного періоду рік обирається електронна форма з кодом J0108103 (коди додатків J0180303, J0180603, J0181303, J0181403, J0181503, J0181603, J0181703, J0181803, J0182803). 

       При складанні та поданні на паперових носіях розрахунків податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, форми яких затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2015 № 544, після рядка 2 заголовної частини розрахунку платнику рекомендується зазначати на бланку самостійно слова «Базовий звітний період квартал» або «Базовий звітний період рік». Відповідно, якщо для розрахунку за 2016 рік зазначено слова «Базовий звітний період квартал», то граничним строком подання буде 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року, а якщо – «Базовий звітний період рік», то граничним строком подання буде 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року. 

      Платники податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво та подають звітність в електронному вигляді, використовуючи адаптовані електронні форми із зазначенням необхідних позначок, мають змогу: 

 для базового звітного періоду квартал обрати електронну форму з кодом J0100608 (коди додатків J0165103, J0165203, J0165303) або J0100807 (коди додатків J0185103, J0185203, J0185303); 

 для базового звітного періоду рік обрати електронну форму з кодом J0170601 (коди додатків J0176101, J0176201, J0176301) або J0170801 (коди додатків J0178101, J0178201, J0178301). 

     Реєстр електронних форм податкових документів розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: 

            

          Про відтермінування перереєстрації неприбуткових організацій зазначили у фіскальній службі

   На проведеній зустрічі із неприбутковими установами Перемишлянщини працівники податкової інспекції зазначили, що з 1 січня 2017 року передбачено зміни до пунктів 34 і 35 підрозділу 4 розділу XX ,,Перехідні положення” Податкового кодексу, внесені  Законом України від 21.12. 2016  № 1797-VIII. Зокрема:

- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України № 652-VII (тобто на 13.08.2015 року), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року;

- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України № 652-VII (тобто на 13.08.2015 року), що не відповідають вимогам п. 134 ст. 133 Кодексу, з метою включення до Нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу;

- неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами п. 133.4 ст.  133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій).

      Для підтвердження неприбуткового статусу неприбуткові установи та організації мають право привести свої установчі документи у відповідність до вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу, в термін до 1 липня 2017 року.

              Платники податків мають право подавати звітність засобами електронного зв’язку 

      Буська ОДПІ нагадує, що відповідно до п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України  податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один із таких способів: 

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. 

      Згідно з Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженою наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011, платник податку може надіслати до контролюючого органу засобами телекомунікаційного зв’язку податкові документи в електронному вигляді, після того як з контролюючим органом укладено договір про визнання електронних документів, а також контролюючому органу надано посилені сертифікати відкритих ключів, сформовані акредитованим центром сертифікації ключів. 

     Слід зазначити, що отримати посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб підприємства, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та з урахуванням п. 48.3 ст. 48 Кодексу печатки підприємства (за наявності), платник податків може в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів. 

       Згідно з п. 42.4 ст. 42 Кодексу з платниками податків, які подають звітність в електронній формі, листування з контролюючими органами може здійснюватися засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

                  Нові форми реєстраційних документів для отримання 

                                             електронного цифрового підпису 

      Наказом Інформаційно-довідкового департаменту ДФС від 15.12.2016 №180 «Про внесення змін до наказу ІДД ДФС від 17.02.2015 №15» затверджено нову редакцію наступних реєстраційних форм: 

Реєстраційна картка (для юридичної особи); 

Реєстраційна картка (для фізичної особи/ фізичної особи – підприємця); 

Додаток до розділу 2 Реєстраційної картки; 

     Нові форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису  чинні  з 22 грудня 2016 року. 

     Форми реєстраційних документів попереднього зразка будуть прийматися віддаленими пунктами реєстрації користувачів АЦСК ІДД ДФС до 31 березня 2017 року включно. 

     Переглянути та завантажити актуальні форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису можна у розділі «Реєстрація користувачів».

                                                              Cектор організації роботи Буської ОДПІ

Буська ОДПІ інформує

Довідка про відсутність заборгованості з податків видається за основним
місцем  обліку

      Буська ОДПІ  нагадує платникам, що довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів і платежів видається за основним місцем обліку платника податків, який звертається за наданням послуги, безоплатно на підставі заяви про видачу довідки (п.п. 2, 3 Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 567).
     Згідно з формою довідки в ній зазначається строк її дії, який становить 10 календарних днів від дня реєстрації такої довідки в контролюючому органі. Строк, протягом якого довідка може бути видана, має відповідати визначеному в ній строку дії. Якщо платник податків не звернувся за отриманням довідки протягом строку її дії, вона підшивається до справи платника податків.
    За наявності в платника податків податкового боргу контролюючим органом готується лист платнику податків (у довільній формі) з вмотивованою відмовою щодо видачі довідки, який надсилається на адресу платника податків.

        З  3 грудня збільшаться мінімальні ціни на окремі види алкогольних напоїв

       Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 р. №828  внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв». Постанова №828 набере чинності через десять днів з дня її опублікування – 3 грудня 2016 року ( опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» -  23 листопада ).
      Згідно з внесеними змінами розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін залежно від коду виробів підвищено:
 – на горілку та лікеро-горілчані вироби на 27,1-27,86%;
 – віскі, ром та джин - на 37-63%;
 – коньяк (бренді) - на 24-27%;
 – вина - на 22,2-55,6 %.
       Так, наприклад, мінімальну роздрібну ціну за пляшку горілки 0,5 літра з вмістом спирту 40% підвищено з 54,90 до 69,78 гривень.

                                 Коли комп’ютерні програми є об’єкт для ПДВ

        ДФС України у листі від 06.10.2016р. №17357/5/99-99-15-03-02-16 надала детальні роз’яснення положень чинного податкового законодавства щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з надання права на використання програмної продукції (комп'ютерної програми) та постачання послуг із технічної підтримки такої програмної продукції.
        Режим звільнення від ПДВ, який запроваджено пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України до 1 січня 2023 року, поширюється на результати комп'ютерного програмування у вигляді інтернет-сайтів, онлайн-сервісів, операційних систем, системних, прикладних, розважальних або навчальних комп'ютерних програм (їх компонентів), а також на криптографічні засоби захисту інформації. Крім того, в залежності від умов постачання програмної продукції, визначених у цивільно-правовому договорі, у випадку будь-яких змін у вказаних комп’ютерних програмах (у т.ч. їх оновлення, удосконалення, модернізація та виправлення помилок), то операції з постачання таких послуг також не підлягають оподаткуванню ПДВ на підставі підпункту 196.1.6 пункту 196.1 статті 196 ПКУ або пункту 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
         Якщо ж не відбувається жодних змін у програмній продукції, а надаються, наприклад, послуги з навчання персоналу роботі з програмою, встановлення програми, налаштування оргтехніки тощо, то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

        Податківці взяли участь у засіданні з  питань легалізації  заробітної плати
     24 листопада  у  Перемишлянській РДА відбулося чергове засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, за участі керівника Перемишлянського відділення Буської ОДПІ  Ігоря Дяківа.
     Заслуховували керівників підприємств та організацій Перемишлянщини, де середній розмір заробітної плати нижчий від мінімального. За результатами засідання керівників зобов'язано забезпечити виплату заробітної плати не нижче від мінімального розміру згідно чинного законодавства.
     Водночас І. Дяків відмітив, що є чимало роботодавців, які усвідомлюють свою відповідальність перед працівниками та державою і виплачують заробітну плату прозоро, сплачуючи з неї належні податки та платежі.

                        Як виправляти помилки у спецдекларації – роз’яснює ДФС
        ДФС України у листі від 21.11.2016 №37146/7/99-99-15-03-02-17 надала роз’яснення щодо порядку виправлення у 2016 році помилок, допущених сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування у податковій звітності з ПДВ за звітні (податкові) періоди до 01.01.2016 року, а саме: у разі виправлення помилок  за звітні періоди до 01.01.2016 року застосовуються норми ПКУ, чинні на дату їх виправлення (дату подання уточнюючого розрахунку), тобто чинні у 2016 році. Це означає, що позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, зазначене у такому уточнюючому розрахунку, підлягає у відповідних відсотках сплаті до бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок сільськогосподарського товаровиробника, при цьому такі відсотки визначаються відповідно до норм пункту 209.2 статті 209 ПКУ, чинних на дату подання уточнюючого розрахунку.                             

    Внесено зміни до окремих положень оподаткування неприбуткових організацій

    20.11.2016 набрав чинності Закон України від 06 жовтня 2016 року № 1667-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення окремих положень про оподаткування неприбуткових організацій».
    Зазначеним Законом, зокрема встановлено, що доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
     Крім того, визначено, що тимчасово, до 01 січня 2018 року, не може бути підставою для виключення неприбуткових релігійних організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій невиконання такими релігійними організаціями вимог до установчих документів, визначених п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.     


              Легальна заробітна плата - запорука соціальної підтримки громадянина

      На спільних зустрічах фахівців фіскальної служби, органів державної влади з представниками бізнесу, значна увага приділяється саме питанням легалізації робочих місць та доходів, погашення заборгованості з виплати заробітної плати, а також виплати зарплати менше мінімально встановленого рівня.    Нещодавно завідувач сектору податків і зборів з фізичних осіб Перемишлянського відділення Буської ОДПІ Галина Кисіль взяла участь у  засіданні з питань легалізації робочих місць та зайнятості населення, яка відбулась у Перемишлянській РДА .
      В ході заходу заслухано керівників підприємств, в яких відзначено низький рівень розміру заробітних плат, проаналізовано причини, дано рекомендації роботодавцям.
      Звертаючись до присутніх, Г. Кисіль  зауважила, що  заробітна плата в «конвертах», ухилення від сплати податків, робота без оформлення трудових відносин руйнують суспільство із середини. Виплата «тіньової» зарплати позбавляє наших громадян належного захисту на випадок непрацездатності та прирікає на мізерну пенсію в майбутньому. Це втрата можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства, такими як: державна допомога сім’ям з дітьми, соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, субсидії, лікарняні, оплата відпусток тощо.
     Запорукою соціальної підтримки громадянина в будь-який час є, перш за все, легалізація заробітної плати та офіційне працевлаштування.

        Критерії віднесення суб’єктів господарювання до великого, середнього або малого підприємництва

        ДФС України листом від 08.11.2016 № 24039/6/99-99-14-03-03-15 надала роз’яснення стосовно критеріїв визначення юридичної особи великим платником податків, суб’єктом малого підприємництва або іншим платником податків для цілей встановлення тривалості документальних перевірок.  Так, відповідно до пункту 3 статті 55 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть належати до суб'єктів малого підприємництва, у тому числі до суб’єктів мікропідприємництва, середнього або великого підприємництва.
 
      Суб’єктами мікропідприємництва є:

фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

       Суб’єктами малого підприємництва є:

фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

       Суб’єктами великого підприємництва є юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
      Інші суб’єкти господарювання належать до суб’єктів середнього підприємництва.

                               На зустрічі з майбутніми платниками податків

      Днями працівники Перемишлянського відділення Буської ОДПІ завітали до загальноосвітньої середньої школи - гімназії м. Перемишляни, щоб ознайомити школярів з основами податкового законодавства. Адже, володіти елементарними азами податкових знань повинен кожен громадянин, і навчатися цьому потрібно зі шкільного віку.
      Представники податкової інспекції розповіли учням про повноваження та структуру Державної фіскальної служби, ознайомили з видами податків. Також діти почули про необхідність отримання кожним громадянином України облікової картки платника податків, оскільки така картка знадобиться їм у майбутньому для вступу до вищого учбового закладу та  для працевлаштування.
     В ході зустрчі учні задавали питання і отримували вичерпні відповіді. По закінченню уроку старшокласники та вчителі подякували податківцям за цікаву і змістовну зустріч.

     В які терміни потрібно привести у відповідність установчі документи  неприбуткової  установи  згідно з вимогами Податкового кодексу України?

     Неприбуткові організації, що повідомлені про встановлення невідповідності установчих документів вимогам Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а для житлово-будівельних кооперативів - також про відсутність завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, з метою включення до нового Реєстру зобов'язані:
- привести до 1 січня 2017 року свої установчі документи у відповідність до вимог, встановлених пунктом 133.4 статті 133 Кодексу;
- подати до 1 січня 2017 року контролюючому органу копії установчих документів, а для житлово-будівельних кооперативів - також завірені ними копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
      Неприбуткова організація, установчі документи якої оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», замість копій установчих документів може подати до контролюючого органу відповідь щодо приведення установчих документів у відповідність до вимог, встановлених пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.

                                                             Cектор організації роботи Буської ОДПІ